top of page
TAHITI TANTSU ABC

Tahiti tants - mida peaks teadma iga Tahiti tantsu harrastaja?
Koostas: Ines Karu
Koostamiseks kasutatud kirjandus: Ad & Lucia Linkels "Hula, Haka, Hoko". Õppematerjal kursustelt, juhendajatelt, spetsialistidelt Kirsi Teräs (Soome), Mahealani Uchiyama(USA)


Sissejuhatus
Polüneesias on kaks kultuurigruppi: Ida-Polüneesia ja Lääne-Polüneesia. Lääne-Polüneesias on kõrgem populatsioon, suured institustsioonid, hästi arenenud kohtu- ja rahasüsteem ning kiirelt arenev kaubandustööstus. Sinna piirkonda kuuluvad näiteks Tonga, Niue, Samoa. 
Ida-Polüneesia kultuurigruppi kuuluvad väiksemad saared ja saarestikud: Cooki, Tahiti, Tuamotus, Marquesas, Havai, Rapa Nui jt. Polüneesia asub Vaikses ookeanis.

Esimesed eurooplased, kes 16.saj paiku Polüneesiasse purjetasid, said Tahiti tantsu nähes korraliku šoki. Tants tundus lubamatult erootiline, sest ainsateks esemeteks, mis naisterahvaste kehasid varjasid, olid juuksed ja mini-seelikud. Misjonärid võtsid enda ülesandeks kõik teistsugused kultuurid paganlikuks kuulutada ja hävitada. Mispeale nimetati Polüneesia kultuur patuseks ning piirati seadustega. Elanikud hakkasid tantsusid harrastama salaja või privaatüritustel, kuhu misjonäre ei sattunud. Võib ju öelda, et just tänu misjönäridele tantsitakse täna Polüneesia tantse ikkagi kostüümides.
Igal Polüneesia saarel (saarestikul) on oma elustiil, usk, kultuur, muusika, traditsioonid jpm.iseärasused. Niisama palju on ka erinevaid Polüneesia tantsustiile: Tahiti, Havai Hula, Samoa, Tonga, Uus-Meremaa jne.

 

Tahiti tantsud
Tahiti tants ehk Ori Tahiti. 
Enamasti asetseb tantsurõhk puusapiirkonnas. Kõige tugevama füüsilise koormuse saavad reied ja vaagnaluu piirkond.

Tahiti tantsustiili iseloomustavad lõbusad ja rütmikad lood, trummimäng. Esineb tantse, mil samal ajal lauldakse või hõisatakse.

Tahiti tantsu tantsitakse enamasti koos trupiga. Mida rohkem tantsijaid, seda võimsam tulemus. Tahiti tantsu tantsivad ka mehed, kuid meeste tantsuliigutused erinevad naiste tantsuliigutustest märkimisväärselt. Meeste tantsu kutsutakse ‘Ote’a Tane ning naiste tantsu ‘Ote’a Vahine. Koos viljeletud tants kannab nimetust ‘Ote’a Amui. Seal on mitmeid põhjuseid, miks Tahiti tantse iidesetel aegadel viljeleti. Näiteks külaliste tervitamiseks, palvetseremooniatel, vaenlast väljakutsudes või isegi võrgutamiseks.
 

Tahiti tantsu kostüümid on väga eksootilised. Hawaii Hula puhul peab kõht olema kaetud, kuid Tahiti tantsu tantsides mitte.Tahiti tantsu kostüümi juurde kuuluvad rohtseelikud ja rinnahoidjaid (kookospähklitest või kangast). Tihti kaunistavad kostüüme teokarbid või leid ning uhked peakatted või lilleõied.


Korrektne tantsuasend:

 • Tõstke rinnakorv

 • Kõverdage kergelt põlved

 • Hoitke jalatallad kindlalt maapinnal

 • Hoidke õlad ja rind liikumatuna

 • Sirjutage käed sirgelt küljele

 • Hoidke pea püsti

 • Lükake vaagnaluu alla, nii et selg on sirge
   

Tahiti tantsu põhiliigutused
Kui olete sisse võtnud korrektse seisuasendi ja tunnete end mugavalt, saab hakata tantsuliigutusi õppima. Vale tantsuasend võib kaasa tuua mitmed tervisehädasid: valutav selg ja põlved jm. Et õiget tantsutehnikat ja –vormi omandada, tuleb liigutusi õppida vaid treeneri juhendamisel. Ilma juhendajata õppides võite oma keha vigastada.

 • Ami

 • Kaheksa (Figure 8)

 • Tahiti puusalöök (Tahitian Pump)
   

Õigesti hingamine
Et keha saaks hästi funktsioneerimiseks piisavalt hapnikku, tuleb õppida õigesti hingama. Valesti hingamine võib põhjustada peavalu, seedimis- ja keskendumisprobleeme, pingeid jpm. Kui me ei taga organismi rakkude varustamist hädavajaliku hapniku kogusega, siis ainevahetus aeglustub ja meie organism ei põleta ka enam rasvu.

Enamus meist hingab rinnust ja kiiresti. Selleks, et püsida piisavalt lõdvestunud ja tunda ennast vabalt, peame hingama sügavalt ja kõhu kaudu. Õigesti hingamine toimub diafragma kaudu. Diafragma on lihaseline vorm rinna ja kõhu vahel. Sissehingamisel põhjustab diafragma rinnakorvi laskumise ja paisumise, mis omakorda suurendab rinna mahutavust- selle tulemusena kõht paisub. Kui tõmbate kõhu sisse, diafragma tõuseb ning õhk liigub kopsudest välja, mistõttu hapnikuvarustus suureneb ja vereringlust paraneb. Õigesti hingamine aitab treenida ka kõhulihaseid ja ära hoida lodeva kõhu teket.

Õigesti hingama õppimisel võib esineda peapööritust, mis näitab hapnikusisalduse suurenemist veres- hapnik on jõudnud ajju, täitnud südame, lihased, maksa ja kogu organismi.

bottom of page