KÕHUTANTSU EELISED LAPSEOOTEL NAISELE
Energiat andev ning samas lõdvestav kõhutants on suurepärane võimalus lapseoote ajal enese keha paremini tundma õppida. Kõhutants aitab beebiootel naistel oma kehaga head kontakti saavutada. Treening on sobilik igale tervele rasedale kogu raseduse jooksul – eriti 18. ja 32. nädala vahel.
Kõhutantsu tantsuelemendid on lapseootusele sobivalt pehmed ja harmoonilised, tugevdavad selja-, kõhu-, vaagna- ja küljelihaseid, paraneb puusade, jalgade, käte liikuvus ning seeläbi kogu verevarustus.
Lisaks positiivsele kehalisele mõjule tugevneb side veel sündimata lapsega – tantsitakse ju teadlikult „ koos oma lapsega“.
Kõhutants sünnituseks ettevalmistusena sobib ka neile naistele, kes varem ei ole kordagi kõhutantsuga tegelenud. Paraneb kehahoiak, tugevnevad sünnitusel olulised lihased ning tantsuline liikumine muusika saatel mõjub meeltele rahustavalt.
Kõhutantsu eelised lapseootel naistele:
-
loominguline, rõõmsameelne ning lõdvestav liikumine;
-
parandab kehahoiakut, suureneb enesekindlus;
-
tantsimine teiste last ootavate emadega koos;
-
tugevdab selja-, vaagna-, ülakeha-, ja kõhulihaseid;
-
parandab vaagna ning liigeste liikuvust;
-
ergutab vereringet, pööratakse tähelepanu hingamisele;
-
suurepärane kehahoiakutreening;
-
tugevdab ema ja lapse sidet ning mõjub beebidele kõhus rahustavalt.
Kõhutants ja sünnitusprotsess omavad tugevat seost, sest kõhutants aitab rasedal naisel end sünnitusprotsessiks ette valmistada.
Aastal 1965 võrdles Carolina Varga-Dinicu sünnitusprotsessis toimuvat tantsuliigutustega.1976 aastal rõhutas Edith Maxwell, et kõhutantsu liigutused aitavad naisel treenida neid lihaseid, mida kasutatakse sünnitusprotsessis, et last mööda sünnituskanalit välja tuua. 1981 aastal suutis Morgan tõestada, et osad kõhutantsu liigutused treenivad naise keha neid lihaseid ja hingamisrütme, mille tööd kasutatakse sünnitusprotsessis. Aastal 1983 andis Wendy Buonaventura välja raamatu „Kõhutants”. Selles raamatus kõneldi idamaise tantsu rollist erinevates kultuurides ning idamaise tantsu ja sünnitusprotsessi seosest.
Sünnitusprotsessis tuleks rasedal end lõdvestada. Samuti tuleb olla vastupidav, fokuseeritud ja paindlik. Kõike neid oskusi treenibki kõhutants.
-
Õrn puusaväristus on liigutus, mis õpetab rasedat valulisel hetkel vaagnat ja puusi lõdvestama.
-
Kaamlilainetus treenib raseda kõiki neid lihaseid, mida kasutatakse lapse sünnitamisel. See liigutus vähendab hirmu õpetades rasedat sünnitusprotsessi toimumisel valu ignoreerima, vähendama (hirm ja pisarad soodustavad valu). Ka see liigutus õpetab lõdvestuma ja konsentreeruma.
-
Puusaringid jt.rahulikud liigutused vaagna ja puusa treenimiseks, mis õpetavad keha hästi tajuma, heahoiakut parandama ja lõdvestuma.
Lisaks eelnevale on kõhutants kasulik, sest
-
Õpitav hoiak aitab rasedal ennast mugavalt ja hästi tunda.
-
Aitab vormis püsida- need naised, kes teevad rasedusperioodil trenni, saavad oma keha peale sünnitust kiiremini ja lihtsamalt vormi tagasi.
-
Õpetab keha paremini tajuma.
-
Areneb tasakaalutaju.
-
Lõbus ja nauditav.
-
Kehavormid ei ole takistuseks. Kõhutants sobib igasuguste kehavormidega naistele.
Millistest liigutustest hoiduda?
-
Väga tempokatest
-
Rahmivatest
-
Äkilistest
-
Hüpetest
-
Keerutustest
Kõhutantsu võib rasedusperioodil tantsida nii kaua kuni tantsides ennast mugavalt tuntakse.
Tantsimine peaks eelkõige rõõmu pakkuma! Kui on ebamugav, siis ärge jätkake. Soovitav on ka arstiga konsulteerida.
Sünnitusprotsessiks aitavad valmistuda ka Havai hula, indiaanitants jt.Lähis-Ida, Põhja-Aafrika ja Aasia tantsude osad liigutused.