top of page
KÕHUTANTS EESTIS - AJALUGU

Kes on Eestis kõhutantsu laiemale levikule kaasa aidanud? 
Koostas: Ines Karu

Tänaseks on Eestis kõhutantsu laiemale levikule kaasa aidanud mitmed omaala professionaalid, kuid kõhutantsu maaletoomise üle saab rõõmustada Pille Roosi - esimene klassikalise india tantsu (1984) ja kõhutantsu (1996) õpetaja Eestis. Pille kuulus Amrita tantsurühma aastast 1984 (hiljem tantsustuudio Amrita). 1996. aastal õpetas Pille Roosi võimlemisklubis Piruett ning kasutas tunnis erinevaid idamaise päritoluga tehnikaid.

1998. aastal alustasid kõhutantsu õpetamisega kolm uut harrastajat: Iris Frolov ja Monika Kesper Tallinnas ja Juta Rahkema Tartus.

2000. aastal hakkas kõhutantsu trenne juhendama Mai-Liis Maasaar - minu esimenekõhutantsu õpetaja. Suurepärane juhendaja, kes õpetas oma tegevusaastate jooksul (2000-2005) nii Salong Stuudios 99, DanceAct tantsustuudios kui ka Rocca al Mare Koolis. DA tantsustuudios on kõhutantsu õpetajatena töötanud ka Anu Eha, Iris Frolov, Ines Karu ja Kaidi Udris.

Eesti esimesed kõhutantsu koosseisud kandsid nime Callista ja Zahira. Zahira trupi asutasid Pille Roosi, Iris Frolov, Liina Remmelg ja Ulvi Korjus. Callista kõhutantsutrupi moodustasid Mai-Liis ja Mari-Leen Maasaar ning Monika Kesper, millega liitusid Anu Eha, Angela ja Ines Karu.

2004. aastal lahkus Ines Karu Callista koosseisust ning alustas tegutsemist enda ja Liis Sildnik´ u loodud kõhutantsutrupi TürküBel nime all (hiljem InesDance).

2006. aastal alustas tegevust Kultuuriühingu Nordic Sun, mis korraldab tänaseni Eesti esimest rahvusvahelist idamaise tantsu festivali. Asutajad on Pille Roosi, Iris Frolov ja Merike Taal.

2007. aastal sündis tantsukollektiiv nimega Müstika Maagiline Teater, mille eestvedajaks on Berit Vill.

2007. aastal alustas tegevust InesDance tantsuagentuur, mille eesmärk oli/on Eesti kõhutantsu artiste turundada - esinemisvõimalusi pakkuda. Looja Ines Karu.

2009. aastal alustasid tegevusega ka InesDance tantsustuudio ja Müstika tantsustuudio.

2009. aastal sündis Eesti esimene kõhutantsu uudiste veebikeskkond - Eesti Idamaise Tantsu Keskus. Asutajateks Ines Karu ja tema edasipüüdlikud õpilased/artistid Jelena Köönverk, Kumei, Janne Mõistus ja Tiina Tanner. 2011. aasta lõpust tegutseb Eesti Idamaise Tantsu Keskuse kaubamärgi all Kumei.

Tänaseks on kõhutants kogunud tuntust ja levinud üle Eesti. Loetud professionaalsed kõhutantsu artistid ja õpetajad on jõudnud tuntust koguda ka juba rahvusvahelisel kõhutantsu maastikul.

Näiteks Õed Shahrazad ja Alexandria tantsustuudio tegutsevad Mustamäel. Tartus saab kõhutantsu õppida Sansaara ja Tähtvere tantsustuudios. Teada ja tuntud on ka tantsustuudio Nabaratoorium.

Ka Eestis tegutsevate tantsutruppide nimekiri on palju täienenud. Lisandunud on näiteks: Alena, Beledi, Dzada, Jamila DC, Lootos, ModyDuo, Nayika, Saida, Seesam, Stuudio Artmod, Kumei, Al Sol, Oriental Mystery Show, Oriental Pearl, Laura Dance, Hessa jpt.

bottom of page