top of page
IDAMAISE TANTSU MÕJUST FÜÜSISELE

Idamaise tantsu mõjust inimese füüsisele
Koostas: Ines Karu, 30.04.2010
Tervikliku uurimistöö "Idamaise tantsu mõjust inimese füüsisele" leiad siit.

Sissejuhatus

Idamaine tants on tants Emakeselt Maalt. Ärata üles oma sisemine mina ning taasta keha, mõistuse ning hinge spirituaalsed energiad - idamaine tants aitab naistel uuesti leida enda loomupärase loomingulisuse!

Antud uurimistöö eesmärgiks on selgitada välja idamaise tantsu mõju inimese füüsisele. Idamaise tantsu õpetajana soovisin olla teadlik idamaise tantsumõjuteguritest – kuna antud teema kohta leidus vähe materjali, siis otsustasin seda teemat lähemalt uurida.

 

Käesolevas töös selgitame välja idamaise tantsu tegeliku võimaliku mõju harrastajatele keskendudes tähtsamatele tervist mõjutavatele teguritele. Usun, et antud teema on oluline kõikidele idamaise tantsu juhendajatele, kuna oma õpilasi tuleb osata informeerida, õpetada kui jälgida. Paljudel õpetajatel puuduvad teadmised meditsiinilistest probleemidest, mis võivad tantsu harrastades tekkida sõltuvalt erinevatest kehahoiakutest (enamasti tuleneb puudulikust õpetamisest) ning põhjustades tervisehäireid. Soovin, et kõik juhendajad oleksid suutelised oma õpilastele usaldusväärset nõu jagama kuidas treenida, et endale liiga ei tehtaks. Antud töö hüpoteesiks sai seatud, et idamaine tants on inimese füüsisele kasulik.

1. Idamaise tantsu trennist tulenevad kasutegurid

Uurimistöö esimene osa seletab lahti erinevad kasutegurid, mis tulenevad idamaisest tantsust. Samuti annan ülevaate erinevatest haigustest ning tervisehäiretest, mida on võimalik idamaise tantsuga ennetada või leevendada. Uurimistöö teine osa koosneb idamaise tantsu harrastajate intervjuudest, kus selgub, mida idamaist tantsu õpilased tegelikkuses arvavad. Uurimistöö viimases osas on sõnastatud uurimistöö kokkuvõte ja tulemused. Eestikeelse töö maht on 20 lehekülge.

Idamaist tantsu võivad harrastada nii lapsed, noorukid, täiskasvanud kui ka vanurid. Idamaise tantsu harrastamiseks ei ole vaja ideaalselt treenitud keha, et tunda end hästi ning oskuslikult, kuna idamaine tants sobib igasuguse kehavormiga naisterahvale. Seetõttu võib antud tantsustiili harrastamine muuta naise enesehinnangut. Treener peab julgustama kõiki oma õpilasi võrdselt, et harrastajad kasutades kõiki kehaehitusest tulenevaid eeliseid maksimaalselt - selle tulemusel tunnevad naised end oma kehades palju mugavamalt. See aitab naistel kasvatada oma enesehinnangut ja armastust keha vastu ning tunda end sensuaalsena.

Idamaine tants põhineb liigutustel, mis on suunatud naise kogu kehale - trennis õpitakse kehaosi eraldama ning liigutama neid mugavas tempos koos ja eraldi. Vastupidiselt balletile või teistele rasketele tantsu- ja treeningstiilidele (kus pikaajaline treening võib moonutada inimkeha luustikku) on idamaise tantsu liigutused kooskõlas inimese keha loomuliku liikumisega treenides õrnalt ja eelkõige sisemisi lihasgruppe.

 

Idamaise tantsu treeningu ajal väheneb stress, kuna vereringe aktiviseerub - rohkem verd jõuab nii ajju kui lihastesse. Idamaise tantsu liigutused nõuavad täielikku keskendumist ning seetõttu ununevad argipäeva mured. Antud protsess stimuleerib samaaegselt loomulike ühendite teket - nagu näiteks endorfiinide ja entsefaliinide. See mõjub omakorda valu leevendavalt meenutades morfiini ja teiste tuimestite mõju. Samuti suurendavad need ühendid kehas energiajõudu, mis parandab omakorda füüsilist aktiivsust, vähendab pinget, depressiooni ning vähendab pinget lihastes. Ei ole mingit kahtlust, et vabastades keha piiratud liikumisest/liikumatusest, kõrvaldame me ärevuse, parandame liikuvust ning vabastame vaimu. See kõik loob jõulise tunde - suurendab füüsilist ja vaimset heaolu ning parandab elu kvaliteeti ja suurendab rõõmutunnet.

1.2. Lihaste treenimine
 

Idamaise tantsu liigutused aitavad treenida, pingutada ja lõdvestada olulisi lihasgruppe – aga ennekõige just neid lihaseid, mis ümbritsevad ja toetavad inimese keha seesmisi organeid.

Inimese selgroog sisaldab rohkem luusid ning kõõluseid kui ükski teine meie kehaosa. Selle 33 selgroolüli on üksteisega ühendatud kõhrete ja kõõlustega. Peaaegu iga ülakeha liigutus oleneb selgroo painduvusest – idamaine tants tugevdab selgroo lihaseid ja aitab sooritada painduvust nõudvaid elemente turvalisel ja efektiivsel viisil. Lihasgrupid, mis on selgroolülide küljes aitavad ka vaagnat ja puusi liikuma panna.

Lihaste ülesandeks on liigeste liigutamine, mis kõõluste abil kinnitunud luude külge. Luuotsad on kaitstud liigeseliste kõhretega, mida ühendab sünoviaalne membraaniga kapsel. Sünoviaalne membraan eritab sünoviaalmäärde vedelikku, mis on paks ja värvitu määrdeaine – ühtlasi ka toitev vedelik, mis ümbritseb liigeseid ning aitab neil sujuvalt liikuda. Sünoviaalset vedelikku toodab kahe luu vaheline liikumine - kui liikumist ei toimu, vedelikku ei teki, siis muutuvad liigesed kuivaks ning kangeks. Kui alustame liigeste liigutamist vaikselt ja rahulikult, on võimalik taastada sünoviaalse vedelikku teket.

Treeningu vältel toimub lihastes kokkutõmme, mistõttu muutuvad lihased tugevamaks. Stress võib põhjustada mõningate lihaste lühenemist, mis võib muuta meie kehavormi ja –hoiakut – soovides säilitada meeldivat kehavormi, õiget kehahoiakut ja head tervist, tuleb treenida lihaseid regulaarselt.

 

Pidevalt pinges lihased võivad mõjutada kehahoiakut ning põhjustada erinevaid tervisehäireid (nt. seljavalu, kaelavalu, günekoloogilisi probleeme, peavalu, unetust, stressi/depressiooni ning enneaegset vananemist). Sellised probleemid võivad omakorda mõjutada inimese elukvaliteeti, mõjutades nii suhteid, emotsioone, suhtumist elusse ning igapäevaseid situatsioone üldises pildis.

1.3. Korrektne kehahoiak 

 

Korrektne kehahoiak on väga oluline enese heaolu hoidmiseks. Vale kehahoiak piirab selgroo liikumist ning kurnab tervet luustikku, mis omakorda võib tekitada suuri valusid ning viia ebamugavustundeni. Vale kehahoiak võib tuleneda näiteks psühholoogilistest probleemidest, vigastustest või selgroo moonutustest (näiteks kõveras/küürus istumisest).

Valele kehahoiakule viitavad näiteks väsinud õlad (ettepoole vajunud), kaldus või ettepoole pea, äravajunud rinnakorv. Vale kehahoiak kurnab lihaseid, põhjustab selja- ja põlvevalusid, väsimust ning teisi ebamugavusi, kuna keha on viidud tasakaalust välja!

Järjepidev venitamine ja lihaseid tugevdavad harjutused idamaise tantsu tundides aitavad parandada inimese kehahoiakut. Tantsutunnis tuleb õpilastel pidevalt jälgida oma rühti kuni õpitakse sirge, õige kehahoiakuga tantsu viljelema.

1.4. Õigesti hingamine

Õigesti hingamine on inimeste hea enesetunde säilitamiseks väga vajalik. Kui me ei hinga piisavalt, siis ei saa meie keha vajalikku hulka hapnikku, mis on igapäevaseks funktsioneerimiseks vajalik. Mitte piisav või vale hingamine võib viia mitmete probleemideni nagu näiteks pinge, halb vereringe, peavalud, seedimisprobleemid, keskendusmivõime häired ning energia puudulikkus.

Õigesti hingamise olemus seisneb diafragma (rinna ja kõhuõõne vaheline lihaseline vahesein) liikumises ja treenimises Kui me hingame sisse, siis kuplikujuline diafragma paneb rinnakorvi liikuma üles ja alla, suurendades rinna avasust ning lubades võtta maksimumi ümbritsevast õhust. Kui me tõmbame oma kõhu sisse, siis diafragma tõuseb - see aitab meil välja hingata kasutatud õhku, mille tulemusel saame jälle hapnikku sisse hingata. See stimuleerib vereringe talitust ning tugevdab nõrkasid kõhulihaseid.

Õige hingamine võib alguses raske tunduda, kuid see on õpitav ning seejärel tuleb see välja automaatselt, ilma mõtlemata. Idamaise tantsu tunnid õpetavad meid õigesti hingama, mis omakorda aitab vähendada pinget, stressi, annab meile rohkem energiat ning tagab heaolu tunde.

1.5. Seljavalu

Seljavalu on terviseseisund, mis mõjutab paljusid inimesi põhiliselt hoolimatuse tõttu. On väga oluline olla teadlik oma füüsilisest ja vaimsest seisundist ning aidata iseennast pannes tähele oma söömisharjumisi, treeningute tegemist, igapäevast rutiini ning teisi eluaspekte nagu näiteks suhted ning töö.

Seljavalu on väga levinud suurelt seetõttu, et selga ei hoita piisavalt - näiteks toolid, autoistmed ja madratsid ei pruugi anda vajalikku tuge seljale. Seljavalu võib tuleneda näiteks sellest, kui inimesed esemeid (kotte vms.) valesti tõstavad/kannavad või sellest, kui liiga jõulist trenni tehakse. Kui selgroog on kasvõi natuke tavapärasest joondusest väljas, siis võib see juba põhjustada seljavalusid - isegi valutav põlv võib olla tegelikult seljast tulenev probleem. Valu võib tuleneda ka inimese treenimata seljalihastest – nõrkadest seljalihasest. Liikumise puudulikkus võib muuta selja kangeks ning valusaks.

Ishias on valu, mis annab tunda reie tagumisel küljel, jalal ning vahepeal ka jalatallal. Seda seostatakse tavaliselt seljaprobleemidega. Valu võib tekkida järsku ning seda võib kaasa tuua millegi kohmakas tõstmine või väänav liigutus. Ühes jalas võib esineda tuimust või nõrkust. Kui need tunnused esinevad pidevalt, siis tuleks konsulteerida arstiga.

Nihestunud kõhrketas esineb kõige rohkem inimestel vanuses 30 – 50 aastat. Kõhrkettad asuvad selgroolülide vahel ning nende funktsioon on pehmendada selgroolülide põrumist, mil me hüppame või jookseme. Nihestunud kõhrketas tekib, kui kõhrketta välimine osa lõhkeb, lastes selle sees oleval geelil paisuda ja selgroolülide vahelt välja tungida. Kahjustunud kõhrketas võib survestada meie kogu selgroogu või siis üksikuid närvikiude. See tähendab, et nihestunud kõhrketas võib põhjustada valu nii väljatungiva ketta piirkonas kui ka ükskõik millises muus kehapiirkonnas, mida kontrollib see närv, mida see kõhrketas survestab. Nihestunud kõhrketas esineb sagedamini alaseljas, aga tegelikkuses võib iga kõhrketas lõhkeda, sealhulgas ka meie ülaselja ja kaela omad. Liikumine iseenest ei saa kõhrkettaid paigast liigutada kuna need on kahe selgroolüli vahel kinni. Juhtub lihtsalt see, et kõhrkettast lekib lihakaid rakutuumasid selgroolüli avausse, mis suruvad närvile. See võib olla põhjustatud ka äkilistest liigutustest ning põhjustada valu. Parim ravi on füsioteraapia, luuväänamine või kiropraktika - see aitab kinni kiilunud liigeseid lahti teha. Kui sellele järgnedes ei esine/ilmne tõsiseid tervislikke probleeme, siis võib taastusraviks kasutada ka lihtsaid ja õrnasid idamaise tantsu liigutusi.

Idamaise tantsu pehmed ja ringjad tantsuliigutused stimuleerivad kergelt seljalihaseid, mis aitab taastada seljalihaste nõtkust – see vähendab kangust lihastes ning leevendab alaselja valusid. Seljalihaseid aitavad treenida mitmed tantsuliigutused nagu näiteks voolavad kaamlid, torso- ja rinnaringid, puusa- ja vaagnaringid jne.

Treenitud seljalihased aitavad parandada kehahoiakut ning ära hoida ebameeldivaid seljavalusid, mis võivad olla põhjustatud selgroo ebaloomulikust asendist või lihasgruppide nõrkusest. Tegelikult tuleks rohkem tähelepanu pöörata väikestele selja sees paiknevad lihasgruppidele, mida aitabki idamaine tants treenida. Lihaseid, mis ümbritsevad puusasid, (kõige suuremat liigest kehas), treenitakse näiteks puusakukude ja kaheksate tegemisega ning tagatakse lihaste nõtkus ja tugevus.

1.6. Kaalu langetamine

Idamaise tantsu harrastamine on ka suurepärane viis kaalu langetamiseks – idamaise tantsu tantsimisega saab kulutada sama palju kaloreid kui kõndimisega, ujumisega või jalgrattaga sõitmisega. Nagu iga füüsilise tegevuse puhul, sõltub ka idamaise tantsupuhul kaalu langetamine harjutamise tihedusest, treeningute pikkusest ning koormusest.

Dr. Carolle Jean-Murat on öelnud: „Regulaarne treenimine on palju rohkemat kui lihtsalt kaalu langetamise viis või viis raudsete kannikate omandamiseks. Sinu lihased vajavad treeningut. Süda, mis on ka lihas, vajab pidevat treeningut, et säilitada vere liikumine südamesse.”

Mida rohkem me ennast liigutame, seda rohkem kaloreid me põletame. Idamaise tantsupuhul on teada, et tunnis võib kulutada vahemikus 180-500 kalorit, olenevalt kui intensiivselt trenni tehakse. Kui harjutada voolavaid kaamleid või õlaringe, siis ilmselt põletame 180 kalorit tunnis. Kui aga viljeleda Egiptuse folkloorset Saidi tantsu, mis sisaldab ka hüppeid ja hoogsat liikumist, siis on võimalik kulutada isegi kuni 500 kalorit tunnis. Idamaine tants on väga efektiivne võimalus kuidas saada lahti oma lisakilodest ning treenida kogu keha lihaseid.

1.7. Stressi leevendus

Idamaine tants on hea treening, mis aitab meil stressist vabaneda ning leida taas sisemine ja väline rahulolu. Idamaise tantsu trennis võtame aja maha ning tegeleme kasulikult iseendaga. Idamaise tantsu rühmatreeningus oled positiivsete inimeste seltskonnas kellel on ühine soov vabaneda igapäeva tegemiste rutiinist ja stressist. Idamaise tantsu harrastamine aitab töömõtted peast välja visata ning suunata need hoopis enda kehalise heaolu saavutamisele, liikumisele harrastamisele ja nautimisele.

1.8. Immuunsüsteemi tugevdamine

Üldises pildid peaks meie immuunsussüsteem meid kaitsma haigust tekitavate mikroorganismide eest. Toitumisspetsialistid ütlevad, et haiguste vastu võitlemiseks vajalikud ained saame söögist. Samas on tantsimine üks viis, kuidas oma immuunsussüsteemi tugevdada – regulaarne treenimine on üks tervisliku eluviisi alustala. Regulaarne treenimine parandab süda - veresoonkonna toimimist, alandab vererõhku, aitab kontrollida kehakaalu ja kaitseb erinevate haiguste eest. Treening on tervisliku eluviisi suur osa ja seega väga oluline tugeva immuunsussüsteemi tagamiseks. Treening panustab kõige enam vereringluse efektiivsesse toimimisse, mis aitab immuunsussüsteemi jaoks vajalikel rakkudel ja ainetel liikuda kehas vabalt ja toimida efektiivelt. Regulaarne trenn paneb lümfivedeliku kehas liikuma, mis omakorda parandab terve lümfisüsteemi paremat toimimist ning on väga oluline osa tervislikust immuunsussüsteemist.

1.9. Liigesepõletik

Liigesepõletik on levinud kaebus, mis mõjutab inimesi igas vanuses. Liigesepõletikuna esinevad erinevad liigesehaigused terves kehas. Inimestel, kellel on liigesepõletik kurdavad peamiselt valu üle. Valu on tihtipeale pidev ning igapäevane osa liigesepõletikust. Valu võib esineda lokaalselt seljas, kaelas, põlves või jalgades. Liigesepõletiku valu tekib liigeste ümbrusest olevast põletikust, liigeste kahjustustest, igapäevasest kulumisest, liigese rebenemistest, lihaste väsimusest, jõulistest liigutustest, väsimusest ning kangetest, valulikest liigestest.

Kõige tähtsam faktor ravi juures on mõista tervisekahjustust ning viise, kuidas saada takistustest üle, mis piiravad füüsilist liikumist.

 

On informeeritud, et mõned liigesepõletikuga õpilased on leidnud endale abi idamaise tantsu tundidest, sest õrnad liigutused/liikumine aitab hoida liigesed liikuvana ning aidates parandada liigeste enesemäärumist. Kerge treening on vajalik, et liigesed taastuksid, ei mandumist - selle ära unustamise korral võivad terviseprobleemid süveneda.

1.10. Ärritunud soole sündroom

Vabaduse puudumine liigutamisel tekitab kehale, vaimule ja hingele suurt stressi ning pinget. Võib öelda, et tervis on keha reaktsioon stressile, mis võib blokeerida energiavoolud ning põhjustada kõhuprobleeme. Kui kõhuprobleemid kestavad kaua, siis võivad need põhjustada lõppematuid seedehäireid, ärritatud soole sündroomi, kõhulahtisust ning võimalikku oksendamist.

Idamaine tants on hea võimalus naistele, kes kannatavad seedimisprobleemide ning ärritatud soole sündroomi all (terve seedetrakti häire, mis põhjustab alakõhus valusid ning kõhukinnisust või –lahtisust). Ärritatud soole sündroom puudutab umbes 10 – 15% tervest elanikkonnast. Ärritatud soole sündroom on kõige levinum haigus, mida mao- ja soolearstid patsientidel diagnoosivad.

Kõhulahtisus on seisund, kui inimese organismil toimub päevas 3 või rohkem sisikonna vedel tühjendamine. Kõhulahtisus on väga tavaline surmapõhjus arenevates riikides ning imikute surmapõhjus terves maailmas. Üks kõhulahtisuse tekitajatest on ärritatud soole sündroom.

On tõestatud, et regulaarne füüsiline tegevus tagab seedetrakti normaalse funktsioneerimise.

1.11. Lordoos
 

Lordoos on meditsiiniline termin, mida kasutatakse sissepoole kalduva lülisamba kirjeldamiseks. Normaalne selgroog tagantvaates on sirge, kuid lordoosi all kannatava inimese selgrool on tagumised lülid kaldu alaselja piirkonnas, mis võib jätta kõvera selja mulje.

Lordoosi seostatakse halva kehahoiakuga, kaasasündinud lülisamba probleemidega, neuromuskulaarsete probleemidega, selja operatsioonidega või puusa probleemidega.

Alaselja lordoosi saab ravida tugevdades alakõhu lihaseid ning põlvekõõluseid (põlvi).

1.12. Krooniline õlaliigese haigus

Krooniline õlaliigese haigus on levinud õlaliigese haigus, mille tulemusel muutub õlaliiges väga valulikuks ja kangeks, piirates õla liikumist. See seisund võib kujuneda pärast vigastust või täiesti ilma põhjuseta. See võib olla väga murettekitav ning ka kurnav. Õrnad painutusliigutused, õlaringid aitavad taastada õlaliigese liikumismahtu, nii et õlavarreluul on taas ruumi liikuda. Kroonilise õlaliigese haigusega tuleb harjutusi teha väga ettevaatlikult ning soovitame konsulteerida ka arstiga.

1.13. Premenstruaalne sündroom

Premenstruaalne sünroom (PMS) viitab ebamugavatele füüsilis ja vaimsetele sümptomitele, mis esinevad enne naise menstruatsiooni perioodi või selle kestel. See võib põhjustada tujukõikumisi, muutusi tähelepanuvõimes ning ka füüsilisi muutusi.

Idamaine tants aitab leevendada ebamugavusi ja valusid vaagnavöötmes ehk leevendada PMS-i. Paljud naised on leidnud, et tervislik ja aktiivne eluviis vähendab PMS-i sümptomeid.

Nädalas 3-5 korda trenni tegemine parandab tuju ning tõstab füüsilist toonust. Naistel, kes teevad regulaarselt trenni, on vähem PMS sümptomeid. Lõdvestustehnikad vähendavad füüsilist ebamugavust ja stressi.

1.14. Ettevalmistus sünnituseks

Arheoloogid on leidnud erinevatel kontinentidelt arvukaid siluette sünnitavatest naistest, kes püstises positsioonis kükitavad nii hilisemast kiviajast kui ka neoliitikumi ajastust.

Paljud inimesed usuvad, et idamaise tantsu ja lapse sünnitamise vahel on tugev seos. Idamaise tantsu ja sünnitamise vaheline seos toodi esimest korda esile juba 1965. aastal Caroline Varga-Dinicu poolt. Ta võrdles lapse sünnitamise tehnikaid, mida õpetati Mount Sinai haiglas New Yorgis ja tuntuid raamatuid nagu Dr. Frederick W. Goodrichi poolt kirjutatud „Loomulik lapsesünd“ idamaise tantsu liigutustega. 1976. aastal Gigi Groth Devitt, Bostoni Sünnituspäeva liige, tegi koostööd tantsija Barbara Brandt’iga ning demonstreeris, et Lamaze ja idamaine tants põhinevad mõleamad lihaste vabastamise, eraldamise meetodil. 1976. aastal rõhutas Edith Maxwell, et idamaise tantsu liigutusedaitavad naisel treenida neid lihaseid, mida kasutatakse sünnitusprotsessis, et last mööda sünnituskanalit välja tuua. 1983. aastal Wendy Buonaventura avaldas raamatu pealkirjaga „Kõhutants“ ning tõi esile seal, et tants on alati olnud osa sünnitamisprotsessist. astal 1983 andis Wendy Buonaventura välja raamatu „Kõhutants”. Selles raamatus kõneldi idamaise tantsu rollist erinevates kultuurides ning idamaise tantsu ja sünnitusprotsessi seosest. 1981. aastal näitas Morgana, et idamaise tantsu liigutused treenivad sünnituseks vajalikke lihaseid ning tantsu rütmid käivad kokku sünni protsessiga.

Lõdvestumine, keskendumine, vastupidavus ja painduvus on kõik ühtlasi vajalikud oskused lapse sünnitamisel.

Idamaist tantsu on võimalik teha nii püsti seistes, põlvili olles, pikali olles või ka kõndides. Idamaine tants treenib lihaseid, mis on vajalikud lapse sünnitamiseks – tantsijad peavad eraldama ja lõdvestama lihaseid. Paljud sügavalt hingamise tehnikad, mis on idamaise tantsu tunnis kasutusel, õpetatakse ka sünnituse ettevalmistuskursustel. Õrnalt lihaste treenimine nii, et hea enesetunne säilib, aitab last kanda terve raseduse ajal ning vähendab suuresti venitusarmide teket kõhul. Tänu kergele trennile raseduse ajal on võimalik ka peale sünnitust kiiremini tagasi vormi saada.

1.15. Idamaise tantsu liigutustest ja mõjust

Idamaise tantsu liigutused aitavad vabastada blokeeritud energiat. See vabastab keha vaimsest ja füüsilisest pingest ning aitab kehal efektiivsemalt toimida. Idamaise tantsu liigutused põhinevad keha struktuuril – seega ei tekita stressi ega kurnatust neile, kes soovivad alustada idamaise tantsu õppimist pärast vigastust või haigust. Enne treeningu alustamist soovitame konsulteerida arstiga.

Lihased töötavad gruppidena. Kui lihaseid ei kasutata, siis muutuvad nad nõrgaks ning kaotavad oma elastsuse ja tugevuse – sellest tulenevalt tuleks hakata lihaseid otsast peale treenima, et nad taas korralikult funktsioneeriks. Kui treenida lihaseid rahulikus tempos ja kogu nende võimsuses, kergete harjutamisega, siis paraneb meie painduvus märgatavalt. Idamaise tantsu trennis saad tantsuliigutuste harjutamise ehk õppimise tempot meelepäraselt valida, muuta – kõik õpilased omandavad liikumisi kehale sobilikus tempos. Idamaise tantstu liigutused treenivad lihaseid õrnalt ja meeldivalt.

 

Idamaise tantsu liigutused, mis keskenduvad alakehale, aitavad vabastada kinni jäänud solar plexuse energiat, mis asub 12nda rindmikulüli ja esimese koljulüli vahel. Šamaanid avastasid, et kui reaktiviseerida see osa oma kehast, siis on selle mõju haigusele väga positiivne, eriti kõhuga seotud haigustele.

Õpilased kõverdavad ja väsitavad oma põlvesid tihtipeale liiga palju, mis koos kumerate õlgadega, sissepoole rinnkorviga või küürus seljaga võivad põhjustada tõsiseid terviseprobleeme. Kui seistes põlvi liiga palju painutada ehk kõverdada, siis ei lange gravitatsioonisirge õigesti - põlved peaksid olema kõverdatud vaid 5 kraadi friktsioonist. Jalad peaks olema kindlalt põrandal, rinnakorv kergelt tõstetud, õlad all ja labasatud, vaagen all - sellisel viisil seistes on meie selgroog õigesti paigas.

Seismine või tantsimine lukus põlvedega (pulksirgete jalgadega) võib põhjustada selja lordoosi, rindmikulüli kokkutõmmet, valutavaid põlvi – selline positsioon surub selga sissepoole. Kui hoida oma põlved pulksirgena (blokeerituna) ei ole selg vaba ja puudub ka liikumisruum vaagnapiirkonnas – sellest tulenevalt on paljusid tantsuliigutusi raske sooritada.

Tantsuliigutusi tehes põlve n-ö viskamine väljapoole on samuti halb harjumus. See võib kahjustada kubemelihast, põhjustades lihase väljavenitamist. See on väga levinud vigastus eriti sportlike inimeste ja tantsijate seas – see on väga kurnav ning paranemine võtab kaua aega. Selle ärahoidmiseks lükake puusa õrnalt tahapoole (nii palju, et liikumine toimuks ilma pingutuseta) ning tehke samal ajal kindlaks, et põlv oleks painduv ning keha piisavalt soe.

 

Paljud õpilased on idamaise tantsu õppimist alustades kogenud alaselja valusid. Selle põhjus võib peituda ristluude (seljaluu tagaosa) mitte täies mahus kasutamises. Idamaise tantsuga õpitakse ristluud õigesti kasutama ning treenitakse nõrku seljalihaseid, mis põhjustavad alguses kurnatust ja alaselja valu. Seljalihaste õige kasutamise ja treenimise tulemusena valu möödub. Nt. Idamaise tantsu tunnis õpime sirge seljaga (vaagen all) tantsima, kuid see nõuab treenimist ja harjutamist.

Idamaise tantsu õpilastel võib ette tulla ka klikkivat heli kas puusade või põlvede liigutamisel. See on põhjustatud sünoviaalvedeliku mullide lõhkemisest ning on justkui õhu vabanemine vaakumist, kuid sellepärast ei pea murtsema. Selle vastu aitab hea massaaž.
 

Kui õpilane seisab oma jalgadel või liigub tantsu ajal, siis seda võib võrrelda weight-bearing harjutusega. Weight-bearing harjutus hoiab ära luude hõrenemist ning tugevdab luustikku. Üleüldine lihaste treenimine aitab parandada füüsilist enesetunnet. Idamaist tantsu peetakse vähese mõjuga treeninguks, mis tähendab, et vigastuste risk on minimaalne, kui liigutusi õpitakse korrektselt sooritama.

Suurem puusa liikuvus, kehaline painduvus, õige tantsuline kehahoiak aitab parandada tasakaalu ka kõndimisel.

Kokkuvõte

Nagu uurimistöö meid valgustas on idamaise tantsu mõju meie tervisele eelkõige positiivne. Idamaine tants ei ole lihtsalt hea ajaviide, vaid ka suurepärane treening. Idamaine tants ei tee meid mitte lihaseliseks, vaid graatsiliseks – idamaine tantstoniseerib meie kogu keha lihaseid ning parandab painduvust ja kehahoiakut. Samas võib idamaise tantsu harrastamisel olla ka terviseprobleeme vähendab, enesetunnet ja kehalist heaolu parandav võime – samas soovime kaebuste korral alati artsiga konsulteerida.

Idamaine tants on palju meelelahutuslikum ja põnevam kui jõusaalis trenažööril spordi harrastamine. Idamaine tants aitab meil õppida hindama oma naiselikke kurve ning leida see jõud, mida saab tunnetada ja endas kanda vaid naisterahvas.

Idamaist tantsu harrastades õpime kasutama oma kehaosi koos ja eraldi. Idamaise tantsu tantsuliigtusi arendades kasvab ka enesekindlus, areneb meie keha ning suureneb painduvus. Idamaine tants võimaldab mõtteid puhata ja turgutada meelt. Idamaine tants õpetab keskenduma oma kehale ja vaimule, mis tuletab meile meelde - milline uskumatu jõud asub meie ilusas kehas ning võimes liikuda!

bottom of page