HAWAII TANTSU ABC
Hawaii tants - mida peaks teadma iga hula harrastaja?
Koostas: Ines Karu
Koostamiseks kasutatud kirjandus: Ad & Lucia Linkels "Hula, Haka, Hoko". Õppematerjal kursustelt, juhendajatelt, spetsialistidelt Kirsi Teräs (Soome), Mahealani Uchiyama (USA)
Sissejuhatus
Polüneesias on kaks kultuurigruppi: Ida-Polüneesia ja Lääne-Polüneesia. Lääne-Polüneesias on kõrgem populatsioon, suured institustsioonid, hästi arenenud kohtu- ja rahasüsteem ning kiirelt arenev kaubandustööstus. Sinna piirkonda kuuluvad näiteks Tonga, Niue, Samoa.
Ida-Polüneesia kultuurigruppi kuuluvad väiksemad saared ja saarestikud: Cooki, Tahiti, Tuamotus, Marquesas, Havai, Rapa Nui jt. Polüneesia asub Vaikses ookeanis.
Esimesed eurooplased, kes 16.saj paiku Polüneesiasse purjetasid, said Tahiti tantsu nähes korraliku šoki. Tants tundus lubamatult erootiline, sest ainsateks esemeteks, mis naisterahvaste kehasid varjasid, olid juuksed ja mini-seelikud.
Misjonärid võtsid enda ülesandeks kõik teistsugused kultuurid paganlikuks kuulutada ja hävitada. Mispeale nimetati Polüneesia kultuur patuseks ning piirati seadustega. Elanikud hakkasid tantsusid harrastama salaja või privaatüritustel, kuhu misjonäre ei sattunud. Võib ju öelda, et just tänu misjönäridele tantsitakse täna Polüneesia tantse ikkagi kostüümides.
Igal Polüneesia saarel (saarestikul) on oma elustiil, usk, kultuur, muusika, traditsioonid jpm.iseärasused. Niisama palju on ka erinevaid Polüneesia tantsustiile: Tahiti, Hawaii hula, Samoa, Tonga, Uus-Meremaa jne.
Hawaii tants
Hawaii hula ehk Hawai tants. Kaasaegne Hawaii tants on hula auana. Tranditsiooniline aga hula kahiko. Erinevaid hula stiile on veelgi.
Tradistsioonilist Havai hula võivad ja oskavad viljeleda ainult kohalikud. Mujal maailmas viljeletakse kaasaegset hula.
Hula auana jätab väga meloodilise, harmoonilise ja romantilise üldmulje. Kahiko stiil nõuab lisaks hawaii keele- ja lauluoskust.
Hula auana tantsuliigutused on pehmed ja õrnad. Havai hula väljendab poeetilist teksti, sest tantsuloome paneb paika muusikaloo sisu. See tähendab, et Havai hula on ülesse ehitatud laulu sõnadele, mida tantsija vaatajatele edasi jutustab.
Hula auana tantsijad kannavad esinedes lehtseelikuid, pluusi või pikka kleiti. Kostüüme kaunistavad lilled, leid, lillepärjad. Havai Hula tantsijatel peab kõht olema kaetud.
Korrektne tantsuasend:
• Tõstke rinnakorv
• Kõverdage kergelt põlved
• Hoitke jalatallad kindlalt maapinnal
• Hoidke õlad ja rind liikumatuna
• Sirjutage käed sirgelt küljele
• Hoidke pea püsti
• Lükake vaagnaluu alla, nii et selg on sirge
Hula auana põhiliigutused
Kui olete sisse võtnud korrektse seisuasendi ja tunnete end mugavalt, saab hakata tantsuliigutusi õppima. Vale tantsuasend võib kaasa tuua mitmed tervisehädasid: valutav selg ja põlved jm.
Et õiget tantsutehnikat ja –vormi omandada, tuleb liigutusi õppida vaid treeneri juhendamisel. Ilma juhendajata õppides võite oma keha vigastada.
-
Kaholo
-
Hela
-
Double hela
-
Uwehe
-
Lele` uwehe
-
Kawelu
-
Ka´o
Õigesti hingamine
Et keha saaks hästi funktsioneerimiseks piisavalt hapnikku, tuleb õppida õigesti hingama. Valesti hingamine võib põhjustada peavalu, seedimis- ja keskendumisprobleeme, pingeid jpm. Kui me ei taga organismi rakkude varustamist hädavajaliku hapniku kogusega, siis ainevahetus aeglustub ja meie organism ei põleta ka enam rasvu.
Enamus meist hingab rinnust ja kiiresti. Selleks, et püsida piisavalt lõdvestunud ja tunda ennast vabalt, peame hingama sügavalt ja kõhu kaudu. Õigesti hingamine toimub diafragma kaudu. Diafragma on lihaseline vorm rinna ja kõhu vahel. Sissehingamisel põhjustab diafragma rinnakorvi laskumise ja paisumise, mis omakorda suurendab rinna mahutavust- selle tulemusena kõht paisub. Kui tõmbate kõhu sisse, diafragma tõuseb ning õhk liigub kopsudest välja, mistõttu hapnikuvarustus suureneb ja vereringlust paraneb. Õigesti hingamine aitab treenida ka kõhulihaseid ja ära hoida lodeva kõhu teket.
Õigesti hingama õppimisel võib esineda peapööritust, mis näitab hapnikusisalduse suurenemist veres- hapnik on jõudnud ajju, täitnud südame, lihased, maksa ja kogu organismi.